Mieszkania bezczynszowe – czy to się opłaca?

Brak kontroli ze strony spółdzielni i daleko idące oszczędności na czynszu oraz dodatkowych opłatach. Brzmi jak bajka? Owszem, ale mieszkania bezczynszowe to nie tylko atrakcyjne plusy – pod uwagę trzeba wziąć jeszcze kilka aspektów. Zobacz, czy „to się opłaca”:

Mieszkania bezczynszowe – czy to się opłaca ds development

Czynsz na zerowym poziomie to kilkaset złotych w kieszeni dla lokatora. Nie ma opłat na fundusz remontowy, utrzymanie wspólnych przestrzeni ani administrację. Przypomina to mieszkanie w domu jednorodzinnym, jednak często dotoczy również kamienic i kameralnych inwestycji deweloperskich, takich jak „Osiedle Ratyń” przy ul. Gromadzkiej we Wrocławiu.

Brak czynszu, brak kosztów?

Wizja braku opłat jest kusząca, ale warto spojrzeć na nią trzeźwym okiem. Wywóz śmieci, oświetlenie wejścia, odśnieżanie, pielęgnacja zieleni – o te aspekty należy zadbać samodzielnie, a ostateczny koszt wynika głównie z charakteru nieruchomości i zaangażowania mieszkańców. Umiejętność „dogadania” się z sąsiadami jest szczególnie ważna w przypadku kamienic i budynków wielorodzinnych o wspólnej zabudowie – przeciekający dach czy uszkodzona elewacja to koszty, które należy sprawiedliwie podzielić między wszystkich.

Oszczędność kosztem „spokoju”?

W miejscach, gdzie obowiązują opłaty związane z czynszem funkcjonuje administracja – to od niej zależy, kto zajmie się podstawowymi zadaniami związanymi z utrzymaniem okolicy w dobrym stanie. Bieżące lub większe naprawy, odśnieżanie, pielęgnacja skwerów, wywóz śmieci wymagają bowiem sprawdzenia ofert dostępnych podmiotów, często również organizacji przetargu, a ostatecznie wyboru najlepszej kandydatury. W przypadku mieszkań bezczynszowych ogół tych zadań zostaje przeniesione na lokatorów.

Gdzie ten fundusz?

Wizja remontu domu może spędzać sen z powiek – nie ma to oczywiście miejsca  w przypadkach nowych inwestycji, gdzie zabudowa nie wymaga poprawek. W mieszkaniach bezczynszowych trzeba liczyć się (dosłownie) z wydatkami na naprawy, które na osiedlach z tradycyjną administracją są pokrywane z tak zwanego funduszu remontowego. Ten jednak ma wielu przeciwników: nie zawsze bywa on gromadzony i wydatkowany w sposób przejrzysty.

Tak czy nie?

Mieszkanie bezczynszowe to świetny wybór, jednak wiele zależy od stanu domu. Tylko w budynkach nowych i wykonanych z materiałów wysokiej jakości nie zaskoczą nas niespodziewane remonty. Warto również zawczasu poznać sąsiadów i stworzyć z nimi zgodną małą społeczność.