Standardy wykończenia domu

„Pod klucz”? „ „standardy podstawowy”, a może „standard ponadpodstawowy”? Możliwości wykończenia nieruchomości jest dużo, a każda z nich obejmuje inne elementy. Zobacz, co różni najczęściej stosowane przez deweloperów zwroty.

Podstawowy standard deweloperski

Kupując nieruchomość określaną w ten sposób, można spodziewać się, że będzie ona wstanie umożliwiającym zgłoszenie jej do użytkowania lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W środku musi znaleźć się instalacja elektryczna bez osprzętu, a także drzwi wejściowe, okna, parapety oraz grzejniki. Na podłogach zaś musi zostać położona wylewka, a ściany pokryte warstwą gipsowego tynku. Po stronie nabywcy jest więc montaż drzwi wewnętrznych, osprzętu elektrycznego, podłóg, a także malowanie i wyposażenie kuchni wraz z łazienką. To propozycja dla osób, które chcą w całości samodzielnie zająć się wyposażeniem nieruchomości – pozwala na indywidualizm, jednak wymaga największych nakładów czasu i pracy.

Standard ponadpodstawowy

Ponadpodstawowy standard, zwany również standardem premium lub podwyższonym, obejmuje między innymi montaż wanien i umywalek (biały montaż). Obecne mogą być również drzwi antywłamaniowe. To propozycja dla osób, które nie chcą samodzielnie zajmować się wykończeniem nieruchomości i to zadanie wolą powierzyć deweloperowi i firmom budowlanym.

Wykończenie „pod klucz”

Jeśli deweloper oferuje nieruchomość „pod klucz”, najczęściej jest to równoznaczne z możliwością natychmiastowego wprowadzenia się. Nie ma potrzeby montażu drzwi zewnętrznych ani żadnych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania, urządzeń. W łazience można się spodziewać kafelków i urządzeń sanitarnych. Po stronie świeżo upieczonego właściciela jest już tylko wystrój wnętrz i dobór mebli.